Zakládáme eshop

Začátky podnikání u každého povedou pravděpodobně cestou založení vlastního eshopu. Pokud už jste nějaký eshop viděli, pomáhali někomu, měli možnost vidět tu práci, denně odváděnou při řešení komplikací, problémů nebo nutností spojených s vyřizováním emailů, objednávek atd, máte určitě výhodu. Už na začátku musím říct že to není lehké a skutečně to vyžaduje nutnou dávku

  • času
  • trpělivosti
  • ochotu učit se novým věcem
  • peněz
  • a opět času

Rukama mi prošlo dost stránek pro klienty, ať už se jednalo pouze o prodej nebo vytvoření eshopu. A skutečně je to jak jsem říkal. U 5 eshopů jsem to musel opět přeprodat dále, protože nás o to zákazník poprosil. Nebyl čas, nebylo dost zkušeností na trh a konkurenci, zákazník si uvědomil co znamená mít vlastní eshop, co skutečně znamená prodávat a kolik času je potřeba tomu věnovat.

Musím se přiznat že i já jsem zprvu než jsem vlastnil svůj první eshop, to viděl asi následovně.

Udělám si eshop, hezká grafika (neměl jsem ještě tušení co hezká grafika je:) , přidám pár produktů které chci prodávat, hodím to na pár stránek, registruji do pár katalogů a zákazníci se jen poženou. Myslel jsem si že do 14 dnů bude vše hotové ale ono bylo až za 2 měsíce. Je to opravdu kus práce když nevíte jak to funguje a teď na všechno musíte přijít sami. Kdo nevyzkoušel na vlastní kůži nepochopí. Ty starosti s grafikou kterou jsem neovládal, neustále se mi něco nezdálo, eshop jsem neuměl ovládat, jak vyřešit propagaci. Do toho jsem se vrhnul do základů SEO a 2 měsíce uteklo jako voda.

Seo je kapitola sama o sobě proto ji trochu rozepíši zde v následující odstavci. Pojem SEO (zkráceně) je Search Engine Optimization, což v češtině znamená optimalizace pro vyhledávače. Je to opravdu kus práce který se projeví až za několik měsíců a dokáže stránku či celý web dát do prvních výsledků hledání. Jde jednoduše řečeno o optimalizaci na různá klíčová slova vašeho zboží na které chcete být co nejvyšších umístění. Zákazníci rádi nakupují na odkazech výsledků  Seznam a Google 1-5 protože si myslí že pokud je webová stránka tak vysoko, asi mi nabídne to co hledám. Seo by měla být skutečně čistá práce bez žádných špinavých praktik protože se na ně velmi brzy přijde a dopad pozice je katastrofální (penalizace třeba i na 1 rok).

Takže pokud opravdu plánujete založení eshopu, uvědomte si jestli máte vše potřebné jako jsem psal v seznamu. Čas, peníze, ochota, trpělivost. Známe příběhy klientů a proto je to vše o tom si pořádně promyslet důsledky.

P.S. V případě že to vypadá jako totální odrazení zájemců, je to pouze skutečný pohled na celou věc, bez obalu, na rovinu. Je to pro lepší přiblížení začínajících podnikatelů.

V dalším článku se podíváme na jednotlivé eshopy, jaké máme možnosti při zakládání. Článek bude pouze o open source, tedy o eshopech zdarma. Dále na pronájmy eshopů od firem.