Zakládáme eshop – open source

V tomto článku si představíme jaké máme možnosti pro první vytváření našeho eshopu. Jaké jsou výhody a nevýhody si řekneme později.

Open source je otevřený zdrojový kód zdarma pro zájemce kteří chtějí daný software využívat. Je tak možné si založit vlastní eshop zcela zdarma a legálně do pár minut. Toto je pravděpodobně forma nejvyužívanějších eshopů z celého trhu. Je vhodná určitě pro začínající podnikatele kteří si jednak eshop vyzkouší, zkusí si na vlastní kůži správu systému a veškerou administraci s objednávkami.

Open source má jako takový ovšem problém s ochranou, protože ne vždy lidé kteří software vyvíjí reagují na podněty bezpečnosti a proto se může stát používání těchto softwarů nebezpečné. My si ale ukážeme eshopy za kterými stojí řada zkušených lidí kteří neustále přicházejí s novou verzí, ošetřenou proti zneužití (lépe zabezpečenou) a umožňující využívat nové a nové moduly (pluginy, nebo také rozšíření eshopu).

  • Zcela nejznámější je eshop s názvem Prestashop.

Jde o skutečně propracované řešení eshopu, s neuvěřitelnou škálou rozšíření, templatů (šablon) a komunitou lidí na fórech. Toto je velmi vhodné řešení pro začínajícího podnikatele protože vždy se doberete nějakého řešení na svém eshopu. Pokud časem budete chtít využívat platební brány (online karty), exportovat produkty do porovnávačů zboží, nebo jen hledáte jiné rozšíření, vždy se najde někdo kdo toto nabízí (většinou i zdarma) nebo najdete zájemce který to dokáže naprogramovat. Opět mohou poradit i na fórech zástupy českých uživatelů.

Výhody – zdarma, kvalitní řešení, velká podpora ze všech stran, široké spektrum rozšíření
Proti – Ne každému se bude zamlouvat administrace

  • Dalším eshopem je systém Magento

Tento eshop je skutečný kolos v oblasti open source. Ovšem už zprvu je nutné napsat že je vhodný pro pokročilé uživatele. A to zejména jeho robustností (vysoké požadavky na hosting) a velkou možností nastavení a úprav v pouhém základu. Pokud chcete prodávat na eshopu kolem 100-300 produktů, magento je vyloženě luxus. Je to pro představu jako jít na mravence buldozerem. Proto zvažte při výběru jeho + ale i mínus které jsou pro většinu nepřekonatelnou překážkou.

Výhody – zdarma, široké možnosti v základu, eshop skutečně na úrovni
Proti – potřeba vysokého výkonu hostingu, není pro začátečníky

  • Eshop s názvem Opencart

Tento eshop je alternativou pro první nabídku. Často se rozhoduje mezi těmito dvěma systémy. Jde o kvalitní moderní řešení, které ovšem už nenabízí takový komfort jako Prestashop. Stále je to ovšem kvalitní řešení které nabízí pravidelné aktualizace jako všechny předešlé systémy.

Výhody – zdarma, elegantní vzhled v základu, vhodné spíše do pár položek
Proti – Jednoduchá administrace  (pro někoho výhoda)

  • Dále si představíme eshop který není moc využíván, Oxid Eshop

Oxid eshop community edition je velmi schopný a přehledný eshop s moderním vzhledem. Nabízí vše potřebné pro úspěšný prodej. Je tu ale potřeba počítat s menší odezvou uživatelů, málo dostupných rozšíření a velmi málo šablon. Proto je nutné vždy někoho najít, kdo je schopen naprogramovat nebo nakódovat vaše řešení na míru. To ovšem v konečném důsledku může prodražit si vše dělat od lidí.

Výhody – zdarma, skvělá optimalizace na SEO, výkonný a nenáročný eshop
Proti – málo rozšíření které je nutné dodělat

 Pokud se bude dařit, všechny uvedené eshopy nabízejí přechod na placené varianty. Lepší stabilita a výkon, podpora, více možností!

Eshopů jsou další desítky, ovšem s nabízeným řešením které jde zde uvedené neuděláte chybu. Ovšem vždy si projděte co nejvíce řešení před začátkem eshopu. Pokud se špatně rozhodnete a časem řešení nebude vyhovovat, je to poměrně nákladné předělávat do jiného systému. Proto důkladně a pomalu zvažte možná řešení, klady a mínusy.

 

Další článek : pronájem eshopu

První díl: zakládáme eshop